Lepšie nám bude, až keď prestanú politici a političky klamať!

Autor: Jana Hanuliaková | 4.11.2019 o 11:25 | Karma článku: 1,87 | Prečítané:  604x

Čo nový deň, to nové klamstvo. Strácam chuť otvoriť ráno noviny. Strácam chuť neustále tolerovať ľudí, ktorí bez štipky hanby zastávajú verejné funkcie, napriek tomu, že ich meno bolo usvedčené z klamstva.

Morálno-politické autority vytvorili obraz chorej krajiny. Lož je pracovný nástroj a dôvera ľudí je na poslednom mieste rebríčka. Hodili hodnoty politickej morálky cez palubu. V tom momente, ako prvý/prvá z nich bol obvinení z klamstva a nedokázal vyvodiť politickú zodpovednosť, začali kopať priepasť. Priepasť medzi dôverou ľudí a vierou v slušnú politiku, založenú na hodnotách, odborných riešeniach a morálke. 

Do kedy sa chcú naši politici a političky tváriť, že toto je v poriadku? Do kedy sa budú vyhovárať, že až keď ich usvedčí súd, tak odídu. Ten súd, ktorého dôvera bola pošliapaná? Takto to jednoducho v modernej krajine fungovať nemôže. Každé klamstvo vytvorí nový zástup ľudí, ktorí viac neveria vo férovú krajinu. Prestávajú veriť v slušnú politiku. Ich vzorom sa stávajú tí, ktorí vykrikujú na námestiach skratkovité heslá, ktoré by v normálne fungujúcej krajine každý v minúte odsúdil. Chlapci so širokými ramenami či po-li-tik v sudcovskom talári, ale bez reálnych odborných riešení. Lacné heslá, ktorým sa ľahko uverí. Sľubujú ľuďom, že sú za boha, národ, rodinu. Naozaj stačí tak málo? Stačí nám sľúbiť to, čo je prirodzenou súčasťou každého z nás a vytvárame si to sami svojím správaním, výchovou a vierou? Inak prejavuje lásku liberál a inak konzervatívec? Inak vychováva? Inak dokáže ublížiť? Inak pre neho platia zákony? 

Nie, nedokážem tolerovať, ak toto sa stalo nástrojom politických hier, ak toto je nástroj na získavanie rešpektu v krajine, v ktorej žijem. 

Prestaňme používať stokrát opakované “padni komu padni”, ale začnime reálne robiť politiku, kde vyvodzovanie zodpovednosti bude elementárnou povinnosťou pri zlyhaní. Postavme politiku na odborných riešeniach, kde ukážeme ako skvalitniť naše školstvo, zmodernizovať nemocnice, vrátiť dôveru v právny štát. Od malej obce na východe až po Bratislavu. Chráňme si aj hodnoty, ale spôsobom, aby sme pri tom nikomu neubližovali a neobmedzovali nikoho právo na plnohodnotný život. Kde každý politik a politička budú najprísnejšie hodnotený/á - ako sa správajú, konajú a čo rozprávajú. Kde urážky prestanú byť pracovným nástrojom. Nech za nás začnú hovoriť skutky, nie slová! 

Nikto z nás nie je dokonalý, ale pozitívne príklady ako sa to dá nájsť vieme, či už doma alebo v zahraničí. Každý však musí začať sám od seba a hneď! 

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Roberta Fica a Roberta Kaliňáka.

Minúta po minúte: Naď zverejnil podrobnosti plošného testovania

Pribudlo menej ako tisíc nových prípadov.


Už ste čítali?