Otcovia poďte na dovolenku!

Autor: Jana Hanuliaková | 6.12.2018 o 17:24 | (upravené 6.12.2018 o 19:46) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1052x

Znie to priam fantasticky.....dovolenka! Pokiaľ ste ju ešte nevyužili, tak je najvyšší čas začať o tom uvažovať. Čo myslíte? 

Štatistiky potvrdzujú, že stále viac mužov začína využívať možnosť ísť čerpať materské. A to je výborné! V minulom roku ich bolo už niečo cez 6 tisíc. Podmienky, ktoré sú vytvorené sú veľmi priaznivé, nakoľko výška materského predstavuje 75% z hrubého príjmu. Toto percento pokrýva jeho celkový príjem, ktorý poberal z pracovného pomeru. Ak poberanie materskej využije aj muž, rodina si tak môže prilepšiť o pár stoviek, o ktoré by inak prišla. Jedná sa o sumu, o ktorú sa zvýši príjem ženy. Výška materskej pre rok 2019 sa bude rátať z maximálneho  vymeriavacieho základu cca.1900eur čo predstavuje maximálnu výšku materskej cca. 1400 až 1450 eur. Ďalší z benefitov, ktorý po novom roku vstúpi do platnosti je možnosť súbehu poberania materského príspevku, ak sa rodičia starajú o dve deti do troch rokov. To znamená, že ak sa rodičom narodí druhé dieťa, matka môže čerpať materské na jedno a otec na druhé dieťa.

Samozrejme nejde len o finančnú stránku. Nie všetko je možné rátať cez peniaze a to najvzácnejšie, čo môže otec získať sú chvíle strávené so svojím dieťaťom. Áno, priznajme si, nie je to asi tá dovolenka, ako sa tento čas odborne nazýva. Aj tak si však myslím, že každý otec by túto krásnu dovolenku mal absolvovať. Ak sa už predsa len obávate toho, že by ste nezvládli starať sa o nemluvňa, skúste si ju naplánovať v čase 28 týždňov pred dovŕšením troch rokov dieťaťa. Vtedy si už môžete byť tak trochu istí, že dieťa stabilne chodí, pýta sa zväčša na toaletu (ak náhodou nie, tak ho to určite naučíte), povie už čo ho bolí a aj trápi. Takže vaše obavy môžete kľudne hodiť za hlavu milí otcovia. Zvládnete to!

Na druhej strane  umožníte mamičke vrátiť sa skôr do práce a vytrhnúť ju zo všednejších dní strávených v domácnosti. Takéto prestriedanie určite prospeje obom z rodičov.

Posledné, na čo by som chcela poukázať je fakt, že väzba, ktorá sa medzi otcom a dieťaťom rozvinie je úplne iná, ako keď otec možnosť materskej dovolenky nevyužije. Tých intenzívnych 28 týždňov má nesmierne pozitívny vplyv na ich vzájomný vzťah. Hovorím priamo z vlastnej skúsenosti, keď manžel pri prvom dieťati túto možnosť nevyužil a pri druhom áno. Ten rozdiel citových väzieb  bol skutočne viditeľný.

Takže milí otcovia a mamy, ak máte túto jedinečnú možnosť, tak ju určite využite. Nebudete ľutovať a budem rada, ak sa o svoju skúsenosť potom s nami podelíte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Moderná krajina

O 10 rokov môžeme byť bohatá krajina, ale životné šťastie bude klesať (rozhovor)

V dobiehaní Západu zaostávame, upozorňuje analytik Michal Lehuta.

Slovan je majstrom. Zlatým Moravciam nedal šancu

Slovan potvrdil titul suverénnou výhrou.


Už ste čítali?