Keď nás štát oberá o dovolenku

Autor: Jana Hanuliaková | 26.8.2018 o 8:15 | Karma článku: 4,25 | Prečítané:  1796x

Aj vy riešite obdobie čo s deťmi cez prázdniny? Má sa postarať štát či rodina? Na to, aby to fungovalo, netreba ani veľa peňazí...stačí chcieť a urobiť...

Mnohí z nás už na začiatku roka myslíme na to, ako si rozdeliť resp. ušetriť dovolenku na “horšie časy” - prázdniny. Tento rok to už síce o chvíľu budeme mať za sebou, ale nič to nemení na tom, že až kým deti nedosiahnu samostatnosť, riešime túto zložitú situáciu každý rok. Dokonca ju riešili moji príbuzní 15 rokov dozadu. Žiaľ ani za tento dlhý čas nedokázal štát poskytnúť rodičom možnosti ako bez finančnej záťaže preklenúť toto obdobie. Pre rodičov, ktorí nemajú pomoc starých rodičov je táto situácia alarmujúca. Na stole 4-5 týždňov dovolenky a pred vami 9 týždňov prázdnin v škole a 5-6 týždňov v škôlke. Nehovoriac, že radi by sme strávili nejaký ten čas doma aj na Vianoce, resp.počas iných sviatkov. Viacerí by ste mi určite potvrdili, že zväčša dovolenkujete na striedačku a potom sa tešíte snáď z jedného spoločného týždňa. Hurá!!

Problém sú samozrejme financie, či už na strane rodiny alebo štátu. Vytvoriť priaznivé možnosti pre rodičov by však malo byť v záujme štátu, nakoľko sa to týka veľkej skupiny ľudí. Poďme si prejsť možnosti, odhliadnuc od prázdnin u starých rodičov.

  1. opatrovateľka - problém je ju samozrejme nájsť a keď už tú vhodnú nájdete, tak zaplatiť. Hodina sa pohybuje od 3 až do 7 eur. Ak zoberieme nejaký priemer, tak to máme 40 eur/deň - 200 eur/týždeň.

  2. denný tábor - cena 100-150 eur týždeň ( deti od 5-6 rokov)

Ak už využijeme všetky možné kombinácie, ktoré nám poskytuje rodina a škôlka, stále nám zostávajú 2-3 týždne. Pre rodinu to znamená min. 600 eur dať cez prázdniny z rodinnej kasy naviac.

Riešenie?

  1. zabezpečiť pre deti do 6 rokov min. 6 týždňovú starostlivosť v škôlkach. V mestách sa škôlky snažia spájať a pokryť tak čo najviac času cez prázdniny, ale v obciach je toto skutočne problém. U nás bola napríklad škôlka otvorená len 3 týždne. Aj keby sme obetovali spoločnú dovolenku, tak potrebný čas nie je možné zabezpečiť. Malo by preto vyplývať ako povinnosť miest a obcí zabezpečiť min. 6 týždňovú prevádzku materských škôl v čase veľkých prázdnin.

  2. základné školy by mali povinnosť zabezpečovať 2 týždne “letnú školu pre deti”

  3. motivovať firmy, aby vytvárali podmienky k tomu, aby ste si mohli vziať dieťa so sebou do práce. Väčšie firmy už organizujú denné tábory, ale celkovo táto pracovno - rodinná politiky na Slovensku nefunguje dostatočne. Zabezpečiť 1-2 týždne počas prázdnin “firemnú opatrovateľku” znie ako dobrý benefit. Finančný príspevok od štátu pre firmu by bol motivačný.

Štát si už jednoducho za tie roky zvykol, že rodičia sa nesťažujú a vždy si tieto prázdninové problémy nejako vyriešili. Iná možnosť nám ani nezostáva. Toto by však mala byť jedna z tém sociálno-rodinnej politiky štátu. Nešlo by samozrejme o úplné zaťaženie štátneho rozpočtu resp.firiem, nakoľko rodičia sú vždy pripravení spolupodieľať sa. Dôležité je preto povinnosť zadefinovať a organizačne ju správne uchopiť.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Naď zverejnil podrobnosti plošného testovania

Pribudlo menej ako tisíc nových prípadov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Na obranu deduškov

Vláda seniorom „odporúča“ zákaz vychádzania.


Už ste čítali?